SV. ANA pod Ljubeljem

Na pobočju pod prelazom Ljubelj že preko 500 let stoji cerkev, posvečena Marijini materi.

Cerkev sv. Ane se na tem področju omenja že leta 1399 v pogodbi med stiškim samostanom in avstrijskim vojvodo Viljemom.

Tisti, ki se bolj zanimate za zgodovino, boste marsikaj zanimivega našli v knjigi Viktorja Kragla Zgodovinski drobci župnije Tržič (Tržič, 1936) ali pa v novejšem zborniku Kronika Iz zgodovine Tržiča (Ljubljana, 2020).

Sv. maše so pri sv. Ani:

- na praznik Gospodovega vnebohoda ob 17.00;

- na god sv. Ane 26. julija (10.00); bogoslužja se ta dan v velikem številu udeležijo romarji z obeh strani Karavank, še zlasti dekleta in žene, ki nosijo ime Marijine matere. Ker pa je ta dan tudi praznik starih staršev oz. dedkov in babic, so prav oni še posebej povabljeni na romarski shod.

- na Anino nedeljo (nedelja po 26. 7.) ob 11.00;

- na rožnovensko nedeljo (prva nedelja v oktobru) ob 11.00.

Če vremenske razmere dopuščajo (pozni sneg), je na cvetno nedeljo ob 15.00 postni shod s pobožnostjo križevega pota.